8.4 C
İstanbul
15:36, Çarşamba, 28 Temmuz 2021
Ana Sayfa Coronavirus Kısa Dönemli Çalışma Ödeneği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kısa Dönemli Çalışma Ödeneği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kısa Dönem Çalışma Ödeneği Nedir?

İŞKUR, bu dönemde işyerlerinin zorlayıcı sebeplerden ötürü, geçici bir süre için kısa dönemli çalışma sistemine dönmesine müsaade edeceğini açıkladı. Covid-19 sonrasındaki dönemde çeşitli kriterlere uygun olan çalışanlara üç ay süreyle (cumhurbaşkanı kararıyla altı aya uzatıldı) ücretlerinin bir bölümünü ödeyeceklerini duyurdular.

Hangi çalışanlarınızın bu kapsama girebileceği ile ilgili bilgilerin bulunduğu yazıları İŞKUR sayfasından takip edebilirsiniz. Covid-19 görülmemiş bir durum oluşturduğu ve çok fazla iş yerini etkilediği için normal kurallar bu süreçte eskisine göre daha esnek ve destekten yararlanabiliyor olma ihtimaliniz var. Bu sebeple başvuruda bulunmanız bu dönemde size yarar sağlayabilir. Bu konuda muhasebeciniz veya mali müşavirinizden de destek alabilirsiniz.

Başvuru için yapılacaklar sırasıyla şu şekilde:

  1. Linkteki “Kısa Çalışma Talep Formu” (word halinde) eksiksiz doldurulması.
  2. Sorunun cevabı: Dışsal etkilerden kaynaklanan zorlayıcı sebep Covid-19 şeklinde belirtilmelidir.
  3. Linkteki “Kısa Çalışma Başvuran Listesi” formunun doldurulması. Haftalık çalıştırılmayacak saat 45 olarak girilmeli.
  4. Mali müşaviriniz veya muhasebecinizden aşağıdaki evrakları isteyin:
  • Son ayın ücret bordrosu
  • Sigortalı hizmet listesi
  • Tahakkuk fişi
  • İmza sirküleri

5. Tüm formları basıp, her sayfasını imzalayıp kaşeleyin.

6. Linkteki “İŞKUR Listesinden” bağlı olduğunuz İŞKUR’un e-mailini alın ve o e-maile tüm formaları bir arada ve eksiksiz gönderin.

B. Vergi Beyanname ve Ödeme Süreleri

Linkte İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’nın yaptığı 25.03.2020 tarihli açıklamayı ve bununla bağlantılı Mücbir Sebeplerle Ertelenen Beyanname ve Ödemelere ait resmi gazete yazısını bulabilirsiniz. Bu yazıyı okuyarak şirketinizin hangi ertelemelerden faydalanabileceğini öğrenip nakit yönetiminizi buna göre organize edebilirsiniz. Konuya ait değişiklikleri ve yeni bilgileri lütfen muhasebeciniz veya mali müşaviriniz ile teyit edin ve gelişmelerle ilgili sizi bilgilendirmelerini sağlayın.

C. SGK Prim Borçları Ertelenmesi

SGK, mücbir sebep kapsamına giren şirketler için prim borçları ödeme süresinin ertlenmesi yönünde kararlar aldı. Linkte yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının 02.04.2020 tarihli Koronavirüs (Covid-19) Salgını Nedeniyle Prim Ödemelerinin Ertelenmesi konusuyla açıkladığı kararların resmi gazete yazısını okuyup incelemenizi öneriyoruz. İşletmenizin faaliyet gösterdiği sektörün bu kapsamda yer alıp almadığını öğrenmek için lütfen muhasebeciniz veya mali müşaviriniz ile teyit edin ve gelişmelerle ilgili sizi bilgilendirmelerini sağlayın.

D. Kredi Ertelemeleri

Eğer bu dönemde ödemekte zorlanacağınız krediniz varsa 3 ay süreyle kredinizi ertelemek konusunda bankanıza başvurabilirsiniz. Burada dikkat çekmek istediğimiz nokta, bankalar bu ertelemeyi verirken krediyi aldığınız faiz oranları üzerinden erteleme için faiz yansıtıyorlar. Dolayısıyla, bu opsiyonu değerlendirecekseniz:

  1. Bunun bedelsiz bir öteleme olmadığını ve faiz yansıması olacağını bilin.
  2. Eğer yapmaya karar verdiyseniz bankanızı arayarak bu yönde bir talebiniz olduğunu bildirerek gereken işlemlerin yapılmasını sağlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Sağlık Bakanı Koca güncel corona verilerini paylaştı! (11.05.2020)

Türkiye'deki güncel corona virüsü verileri paylaşıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün 55 kişinin hayatını kaybettiğini belirtirken bin 114 yeni vaka görüldüğünü...

Türkiye’deki güncel corona verileri açıklandı (10.05.2020)

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca güncel corona verilerini açıkladı. Bugün bin 542 yeni vakanın tespit edildiğini vurgulayan Koca, virüs nedeniyle 47 kişinin...

Bakan Koca güncel corona verilerini paylaştı! (09.05.2020)

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'deki güncel corona virüsü verilerini açıkladı. Bakan Koca, bugün 50 kişinin hayatını kaybettiğini belirtirken bin 546 yeni...

Türkiye’deki güncel corona verileri açıklandı! (08.05.2020)

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'deki güncel corona verilerini açıkladı. Bugün bin 848 yeni vakanın tespit edildiğini vurgulayan Koca, virüs nedeniyle 48...